TOPlist
ze seriálu: Květiny podle situace, díl 5.

Kveteme hodně a dlouho

sepsala Linda dne 16. 01. 2011

V nové díle seriálu se zaměřím na rostliny, které nás po dlouhou dobu v roce těší svými květy. Do následujících odstavců jsem se snažila vybrat méně obvyklé dlouhodobé pokojové květiny, které vytvářejí velké množství květů.

Abutilon x hybridum - mračňák, podslunečník, pokojový topol

Keřík s laločnatými jemnými listy dorůstá až do výšky 2 metrů. Tento nejčastěji pěstovaný druh má velké zvonkovité květy v barvách bílé, žluté, oranžové, růžové nebo červené. Může kvést po celý rok, ale nejvíce je květy obsypán od května do srpna.

Pro bohaté kvetení je třeba mu dopřát co nejvíce světla a zároveň bohatou zálivku. Přes zimu mu prospívá umístění v chladnější světlé místnosti s teplotou kolem 15 stupňů Celsia a menší zálivkou. Na jaře je vhodné rostliny tvarovat seříznutím.

Acalypha hispida - kočičí ocásek srstnatý

Keře s velkými vejčitými listy dorůstají v našich pokojových podmínkách maximálně 1 metr. Květenství, která připomínají chlupatý ocásek, mohou být až 50 cm dlouhá. Mají červenou barvu, také je možné setkat se s kultivatem 'Alba', který má bílé ocásky. Rostliny kvetou zejména od dubna do srpna.

Acalypha nejlépe poroste na slunném stanovišti, ale dobře se jí daří i v polostínu. Přes léto vyžaduje bohatou zálivku, avšak v zimě je citlivá na přemokření. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 17 stupňů Celsia.

Aphelandra squarrosa

Aphelandry se svými výrazně žilnatými listy dorůstají do výšky 40 cm. Žluté kvítky obklopené žlutými listeny se tvoří od května do října a vydrží několik týdnů.

Aphelandra patří mezi druhy náročnější na péči. Vyžaduje polostín a celoročně pokojovou teplotu. Přes léto je třeba zajistit důkladnou zálivku, aby zemina byla stále vlhká. Také je třeba rostlině dopřát vysokou vzdušnou vlhkost.

Hoya bella

Hoya bella - voskovka

Tato voskovka má menší zelené lístky o délce do 3 cm. Na převislých výhonech vytváří květenství složená z bílých kvítků se sytě růžovým středem. Kvete zejména od června do listopadu.

Voskovka má ráda dostatek světla, zálivku vždy až po mírném vyschnutí zeminy. Více informací naleznete v požadavcích na pěstování

Allamanda cathartica

Ve své domovině Brazílii je Allamanda popínavou rostlinou, v našich bytových podmínkách však roste jen mírně a má tak spíše keříčkovitý tvar. I v dobrých pěstitelských podmínkách dorůstají výhony maximálně 2 m. Vytváří zářivě žluté květy podobné květům tabáku, které mají však v průměru i 10 cm. Kvete od srpna do listopadu.

Pro Allamandu je nejdůležitější dostatek světla. Kromě zimy, kdy je vhodné rostlinám dopřát období klidu, je zaléváme bohatě a jednou za 14 přihnojujeme.

Euphorbia milii - Pryšec zářivý, kristova koruna

Tento sukulentní pryšec má keřovitý růst, větve jsou porostlé ostny a podlouhlými vejčitými listy, které na zimu většinou opadají. Z vrcholů větví vyrůstají nenápadné květy, které jsou ale obklopeny dvěmá nápadně zbarvenými listeny. Nejběžnější je červená barva, ale existují i odrůdy barvy žluté, růžové, bílé nebo listeny se žlutými skvrnami. Za dobrých pěstitelských podmínek může kvést i celý rok.

Pryšec potřebuje slunné stanoviště, vyhovuje mu celoročně pokojová teplota kolem 20 stupňů Celsia. Zaléváme jej průměrně, během růstu a kvetení udržujeme zeminu mírně vlhkou. Přes zimu zálivku omezíme. Dobře snáší suché prostředí.

Dalechampia spathulata, Dalechampia dioscoreifolia

Dalechampie je dalším zástupcem pryšcovitých. Tyto dva podobné druhy nebývají vyšší než 40 cm. Listy mají až 20 cm velké. Na vrcholech výhonů tvoří drobné květy, které jsou zvýrazněné velkými růžovými (D. spathulata) nebo fialovými (D. dioscoreifolia) listeny. Kvete téměř po celý rok.

Dalechampie mají rády teplo a slunečno nebo rozptýlené světlo. Postačuje jim průměrná zálivka.

Beloperone guttata - chmelníček

Tento mexický polokeř dorůstá do výšky 50 cm. Jeho květenství připomíná chmelové šišky, hrozen je kolem 8 cm dlouhý. Nenápadná bílá kvítka jsou chráněna listeny, jejichž barva přechází od karmínově červené až ke žlutozelené na špici. Kvete od března do listopadu.

Nejvíc mu prospívá velmi světlé stanoviště, kde ho chráníme před poledním úpalem. Dobře se mu daří i na rozptýleném světle, ale listeny květenství se tak dobře nevybarvují. Přes léto potřebuje bohatou zálivku s pravidelným přihnojováním. V zimě mu postačují teploty kolem 17 stupňů Celsia a mírná zálivka.

Informace jsem čerpala zejména z:

[1] Haager J., Izbové rastliny, 1985, Bratislava

[2] Vermuelen N., Encyklopedie pokojových rostlin, ISBN 80-7234-220-7, 2001

ze seriálu: Květiny podle situace, díl 5.
Ikonka NOVĚ KVETE V GALERII
Gladiolus \'Olympia\'
Gladiolus 'Olympia'
IkonkaNEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ
IkonkaMÁLO NAVŠTĚVOVANÉ
Anthurium

(1x za den)

Gerbera jamesonii

(1x za den)

Primula vulgaris

(1x za den)

IkonkaVÝSTAVY, VELETRHY