TOPlist

Botanická zahrada Liberec

sepsala Linda dne 08. 03. 2009

Koncem ledna jsem se byla s přítelem podívat v Liberci. Mimo jiné jsme navštívili i jeho botanickou zahradu, která se nachází nedaleko zoologické zahrady. Zasněženou venkovní expozicí jsme pouze prošli, ihned jsme zamířili do skleníkového areálu.

Botanická zahrada v Liberci je vůbec nejstarší botanickou zahradou v Čechách, její historie se píše již více než 110 let. Unikátní je zejména její výstavní skleník, který je postaven do tvaru krystalické drúzy (což je soubor krystalů rostoucích na stejném základu). Jeho 9 tématicky rozdělených pavilonů zabírá téměř 3000 čtverečních metrů.

Paradoxně první pavilon, který jsme si prohlédli, nebyl s rostlinným osazenstvem, ale živočišným, přesněji mořskou i sladkovodní faunou. I když v akváriích jsou také vysazeny zajímavé vodní rostliny, například mořské řasy. Z vodních živočichů si pamatuji zejména žraloky nebo piraně. Expozice mořských akvárií patří k prvním v České republice.

Axolotl mexický
(1) V akváriích téměř naproti vchodu do skleníku nás vítali axolotli mexičtí (Ambystoma mexicanum) či karetky novogiunejské (Carettochelys insculpta).

Naše další kroky vedly do pavilonu Květnic. V tomto pavilonu jsou seskupeny okrasné šlechtěné rostliny i exotické exempláře. Představuje květiny, které se pěstují v současných bytových podmínkách (celoročně vyšší teploty). Za vstupními dveřmi nás ihned zaujala dominanta tohoto pavilonu: rybníček s barevnými japonskými kapry koi, který byl obklopen právě kvetoucími kaméliemi. Tyto exempláře byly prošlechtěny přímo v Japonsku a patrně jsou nejstaršími v Evropě (jejich věk je téměř tři století).

Pavilon květnic
(2) Expozici květnic oživovalo i jezírko s okrasnými kapry koi.
Kamélie
(3) V části květnic kvetly kamélie. Toto je Camelia japonica cv. Chandleri elegans.

Další pavilon byl na téma Pravěk. Zde mi vyšší teploty a vysoká vzdušná vlhkost znemožnily pořizovat fotografie, protože se mi ihned po vstupu zamlžil objektiv. Fotografii (4) níže jsem pořídila až z balkonu v prvním patře.

V expozici jsme měli možnost vidět největší českou sbírku vranečků, obří jihoamerickou přesličku, cykasy, cyatheu, pteris a další.

Kapradiny
(4) Pohled do expozice pravěkých rostlin. Vlevo dole Pteris quadriaurita se zeleno-stříbrnými listy, vpravo dole Cyathea princeps, která může dorůst až 15 metrů.

Přes pavilon Paleotropis, který obsahuje květenu asijské džungle a rovníkové Afriky, jsme se dostali do pavilonu velkých kaktusů. Nacházejí se zde i více jak 2 metry vysoké exempláře, které doplňují různé druhy agáví, tillandsií či bromélií.

Kaktusy a sukulenty
(5) Takto vypadala expozice velkých kaktusů.
Velké kaktusy
(6) Další pohled na expozici velkých kaktusů.
Cereus forbesii
(7) Kaktus cereus forbesii dosahoval minimálně 2 metrů.
Agave potatorum
(8) Agave potatorum.

Pavilon masožravých rostlin představuje nejen výstavní prostor s mnoha druhy zajímavých i vzácných druhů masožravých rostlin, ale i ukázku úspěšných záchranných programů a vědeckých studií, například tučnice české.

Masožravé rostliny
(9) Masožravé rostliny. Zcela vpředu Pinguicula primuliflora (tučnice primulová), dále Sarracenia pssitacina (Špirlice. papouščí) a za ní Sarracenia minor v. okefenokeensis (Špirlice přivřená okefenokeenská).

V horní etáži je rosáhlá expozice kaktusů.

Kaktusy A. omatum
(10) Kaktusy.
Kaktusy a sukulenty
(11) A ještě jeden pohled na expozici kaktusů a sukulentů.
Melocactus
(12) Melocactus.

V horní etáži ve skleněných vitrínách se každý den obměňuje expozice orchideí, která čerpá z druhově nejrozsáhlejší sbírky v republice.

Rhynchostylis gigantea
(13) Hrozny květů rhynchostylis gigantea visely ve skleněné vitríně nad orchidejemi.
Phalaenopsis
(14) Z expozice desítek orchidejí.

Uprostřed horní etáže se nachází expozice Aridní Afriky a Madagaskaru. V tomto pavilonu jsou pěstovány rostliny ze suchých (aridních) území, tj. pouští a polopouští. Velké množství zde vystavovaných rostlin je mezinárodně chráněných.

Expozice Aridní Afriky a Madagaskaru
(15) Expozice Aridní Afriky a Madagaskaru.

Další krásnou expozicí v horní etáži byly bonsaje.

Bonsaj - azalka
(16) Bonsaj - azalka.

Co se nám také líbilo:

Citrus Buddhova ruka
(17) Plod citrusovníku odrůdy Buddhova ruka (Citrus medica).
Mušle
(18) Vitrína s mušlemi před expozicemi rostlin.

A další fotografie květin si můžete prohlédnout v galerii.

Informace jsem čerpala z:

Botanické zahrady Liberec
Wikipedie
Ikonka NOVĚ KVETE V GALERII
Gladiolus \'Olympia\'
Gladiolus 'Olympia'
IkonkaNEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ
IkonkaMÁLO NAVŠTĚVOVANÉ
Ficus carica

(1x za den)

Eucomis bicolor

(1x za den)

Anthurium

(1x za den)

IkonkaVÝSTAVY, VELETRHY